fotografia dnia pracy arkusz


Sesje noworodkowe stały się niesłychanie popularne: maleństwo śpiące na barku taty, w wiklinowym koszu bądź w tobołku niesionym przez bociana. Znasz takie zdjęcia? Są piękne, ale próbując odtworzyć je osobiście lub u przypadkowej jednostki, możesz zrobić dziecku szkodę.

Internet zalewają fotografie bobasów i bardzo małych niemowląt w niezwyczajnych ujęciach. Maleństwa w hamakach, koszach, walizkach, doniczkach. Berbecie śpiące na półkach z książkami, piłkach do koszykówki, kosmatych psach a nawet gitarach czy kaskach motocyklowych. I najpopularniejsza chyba poza: bobas w kondycji żabki, z główką podpartą na dłoniach. Takie fotki stały się w tym miejscu niezwykle modne a wielu rodziców chciałoby je mieć. Uwaga, to może być niebezpieczne! Z przykrością stwierdzam, nie wszyscy fotografowie po fachu mają taką kompetencję. Z zagrożeń nie za każdym razem zdają sobie rozprawę także rodzice, którzy robią zdjęcia na własną rękę albo u przypadkowych osób. Na szczęście przybywa fotografików, którzy wiedzą gdy dbać o ochrona noworodka podczas sesji. Zarówno w Polsce!

Ładne fotografie noworodków, które patrzysz w internecie, to rezultat różnych niezauważalnych na fotki tricków. Tego, że zostały opracowane w programie graficznym albo złożone z wielu fotografii. Np. zdjęcie noworodka z główką podpartą na rączkach jest złożone z dwóch: na jednym główka jest podtrzymywana od góry, a na drugim od dołu. Potem oba zdjęcia są spajane w Photoshopie w taki sposób, by dłoń asystenta nie była zauważalna.

Nie zapominaj, że ochrona i wygoda noworodka są najistotniejsze. Żadne foto nie jest warte tego, by narażać je stratę (np. upadek) azaliż tkwienie w nieoczywistej pozycji. To bez mała naturalne, ale w zachwycie przygotowań do wymarzonej sesji fotograficznej można się od czasu do czasu .

Rodzicom i fotografom przychodzą do głowy najróżniejsze koncepty, ale zawsze wypada konsumuje uważnie zbadać pod kątem bezpieczeństwa małego modela. Nie można np. fotografować noworodka w szklanym pojemniku, z głową lub ramionami bazującymi na krawędzi np. wiadra, ani zmuszać go, by na własną rękę legitymował głowę na nadgarstkach.

Czyli fotografa, jaki na umie się nie tylko na robieniu pięknych zdjęć, ale i na procedurach bezpieczeństwa połączonych z fotografowaniem niemowląt. – Bezpieczeństwo dziecka powinno być priorytetem przy wyborze fotografa, wszystko inne ma drugoplanowe doniosłość.

To naprawdę bardzo ważne. Bez odpowiedniego przeszkolenia ławo narazić dziecko na wypadek albo dyskomfort. Maleństwo może np. spaść lub zsunąć się z miejsca, w którym bryluje, może mu jak grom z jasnego nieba opaść główka (u noworodka jest bardzo ciężka, a szyja wiotka i słaba, dlatego trzeba ją podtrzymywać), może zmarznąć, męczyć się w świetle reflektorów, tkwić w nienaturalnej, niewygodnej albo wręcz utrudniającej obieg krwi lub oddychanie pozycji itd. Profesjonalista nie narazi na to małego modela.

Zanim wybierzesz się z dzieckiem na sesję, dowiedz się, czego możesz się spodziewać Zapytaj, jak długo będzie trwała sesja, jak się preparować, w jaki sposób będą robione zdjęcia. Dzięki temu unikniesz starć i nerwów. Bez owijania w bawełnę harmonizujże na jego pytania. – Rodziców, z którymi umawiam się na sesję pytam o wiele rzeczy, m.in. o przebieg porodu. To ważne, bo jeśli były jakieś problemy, maleństwo może egzystować nadwrażliwe na dotyk, a ja musze to uwzględnić.

Podczas sesji fotografowi ma obowiązek nieustająco towarzyszyć barki lub rodzic asekurujący dzidziusia. W studiu, w którym fotografowany jest dzidzia musi być sympatycznie, bomaluszki do zdjęć są cyklicznie rozbierane. O tym, że dłonie fotografa i wszelkie akcesoria wykorzystywane podczas sesji muszą egzystować czyste, nie ma nawet co bąkać - to oczywiste. Sesja trwa na ogół kilka godzin, dlatego pamiętaj, że maluszek musi coś jeść.

Koszyczki i inne gadżety są słodkie, ale najważniejszy jest bohater zdjęcia - noworodek. – Rodzicom a fotografom, którzy biorą uczestnictwo w warsztatach powtarzam cyklicznie "Zawsze pamiętajcie, że to mały człowiek, a nie marionetka, którą można ustawiać jak się chce" – mowi Agnieszka Dziduszkiewicz. Agnieszka podkreśla, że opisie noworodka najważniejsze są jego emocje, jego minki, a nie tiule azaliż kokardy. Zwyczajne, linie ujęcia mają większą siłę niż kopiowane po wielokroć modne zdjęcia.

Najnowsze artykuły:

Tagi dla artykułu:

Top